«  Квітень 2016  »

Головна » 2016 » Квітень » 28 » ВЕЛИКОДНІЙ ДИВОГРАЙ
ВЕЛИКОДНІЙ ДИВОГРАЙ

З’їжджається і сходиться родина,
В святковій хаті вуликом гуде.
Урочиста зближається година,
Як всяк до храму з кошиком іде.
Ім’я Христа, як сонце сяє,
Тепло любові шле нам із небес.
І Україна вся співає
Христос Воскрес! Христос Воскрес!Христос Воскрес!

Радійте всі народи,
Хай кожне серце повниться добром.
З Великоднем весна у світ приходить,
Земля вся воскресає із Христом.

Багата весна святами. Після Вербної неділі люди готуються до Великодня - найбільшого християнського свята. За українським звичаєм люди білять хати, миють вікна, прикрашають кімнати рушниками, прибирають подвір'я. І коли вже скрізь порядок, настав час для писанок. Писанка - то своєрідний мініатюрний символ народного живопису. Взявши в руки барвисте яйце, помилуйтеся красою різноманітного орнаменту - ви доторкнетеся до самої історії. Напередодні свята господині печуть паски. Готуючись до свята Воскресіння Ісуса Христа, віруючі очищають душу від скверни, каються в гріхах, суворо дотримуючись Великого посту, який триває сім тижнів. У цей час вживають лише пісні страви, уникають будь-яких розваг, тому що 40 днів Христос постив у пустелі перед тим, як почати проповідувати.

А ЧИ ЗНАЄТЕ ВИ ...

Дещо з історії свята Великодня.   Ось і настав Великдень.

Як  тільки задзвонять до заутрені, то з усіх кінців села чи міста народ починав рухатися до церкви, хто пішки, а хто возом. Дітей теж брали з собою, вдома майже ніхто не залишався.

А чи знаєте ви, чому, коли з церкви виносять хоругви, сторож замикає двері, а сам стає на варті? За народним повір’ям, хто залишається в церкві, ховаючись по кутках, той обов’язково має зв'язок з нечистою силою. А на варті стоїть сторож, щоб відьма не взялася рукою за замок.

Після хресного ходу навколо церкви всі повертаються до служби.

По закінченні літургії священик освячував паски, крашанки, сир, сало, ковбаси, мак, сіль. І ці страви відтепер набували чудотворної або лікувальної сили.

Біля церкви починалося христосування – обрядовий великодній поцілунок на знак прощення всім ворогам. При цьому обмінювалися крашанками. Дозволялось цілувати жінці жінку, а чоловікові чоловіка.

Родина повертається з церкви. Всі заходять до хати. Хрестяться. У кожного в руках кошики зі свяченим.

Повернувшись із церкви і принісши свячену паску, відразу ж мастять натщесерце свяченим салом губи, ніс і все обличчя – «щоб у літі не боліло і не тріскалося від вітру та сонця». Великдень – родинне свято, яке збирає всю сім’ю.

Перед тим як сісти за стіл всі вмивалися свяченою водичкою.  За традицією на дно миски клали три свячені крашанки. Першою вмивається дівчина, а потім хлопці й мати, останнім батько. Відтак настає розговіння – найурочистіший момент свята. Уся родина молиться Богові  і сідає за стіл.

Господар обходить тричі навколо столу, потім стає обличчям до образів і розрізає декілька крашанок, шматочки яких дає кожному членові родини зі словами: «Дай, Боже, ще й на той рік дочекатися світлого празника – Воскресіння Христового у щасті й здоров’ї».

Настає момент, який у народі називають «христосування». Члени родини вітали один одного з Воскресінням Христовим.

Христос воскрес!  Воістину воскрес!

Христо Воскрес! Христос Воскрес!

По землі лунає.

Отець Божий із небес

Радість посилає.

Веселіться, люди світу,

Веселіться нині.

Даруй, Боже, щастя й долю

Нашій Україні!

Таке наслідування звичаїв і традицій нашого народу є яскравим свідченням тому, що ми будемо жити довго і щасливо, будемо любити один одного, прощати всі провини, бо ми – єдина родина, вільна й незалежна Україна.

Учні нашої школи активно долучаються до всіх заходів, що проводяться у навчальному закладі.  У «Містечку майстрів» відбулася виставка під назвою «Великодній дивограй», де були представлені великодні атрибути від кожного класного колективу. Всі залишилисяч задоволеними і отримали приємні враження від перегляду експонатів.

У кабінеті народознавства виставка продовжилася. В експозиції представили свої роботи вчителі української мови та літератури. Тож долучаймося до невмирущих джерел народної творчості наших українців.

Голова МО вчителів української мови і літератури   ПОНЗЕЛЬ Н.В.

Переглядів: 563 | Додав: chorna | Рейтинг: 0.0/0