Музей народознавства
Канівської загальноосвітньої школи
І-ІІІ ступенів №3
Канівської міської ради Черкаської області
Відродження національної культури неможливе без системи знань про український народ, особливості його побуту і трудової діяльності, зокрема його основних і допоміжних галузей господарювання, домашніх промислів та ремесел, без знання народного одягу, харчування, звичаїв, сімейної (родинної) обрядовості, вірувань, народної релігії, без знання свого роду й родоводу.
Відомо, що в творах, які вивчаються на уроках літератури, багато слів, що є назвами невідомих учням предметів побуту.
Тому в школу приносили гребінь, днище, веретено, прядку, рядна та інші предмети, які були демонстраційними матеріалом на уроках. Їх використовували під час проведення позакласних заходів. Так з’явилася потреба створити музей, в якому б зберігалися ці речі. У 1989 році силами учнів та вчителів школи під керівництвом директора Руденка М. Р. було створено музей народознавства. Експонати, що є в музеї, зібрані не лише в м. Каневі. Частина з них була перевезена з сіл нашого району. Багато часу було втрачено на систематизацію зібраного матеріалу, на створення тематичної структури експозицій. Щоб дізнатися про історію, призначення окремих предметів учням доводилось спілкуватися багатьма людьми. Таким чином, здійснювалася і пошукова робота, в ході якої учнів довідалися і про долю інших людей, які були господарями речей, що потрапили до музею.
Музей розташований у спеціально обладнаній кімнаті. Важко було розмістити всі експонати на невеликій площі і при тому дотриматися внутрішнього планування українського житла, традиції якого сягають глибокої давнини. Дбали й про те, щоб всі експонати було добре видно і щоб вони прикрашали кімнату. Звичайно музей щоразу поповнюється.
Музейна експозиція сьогодні складається з таких предметів:
інтер`єр української хати(частково)
національний одяг
знаряддя праці
гончарні вироби
предмети побуту
Для здійснення постійного зв’язку учнів школи з музеєм було створено актив, до якого входять учні тепер уже 11класу. Школярі під керівництвом вчителів підготували тексти екскурсій, навчилися вести екскурсії для різних вікових груп школярів.
У музеї є побутовий посуд: миски, полумиски, ринки, горщики – борщівники, кашники, глечики, куманці, а також декоративний посуд.
Серед знарядь праці привертає увагу школярів прядка, дерев’яні гребінки та щітки, якими користувалися при обробці рослинного волокна та вовни.
Особливе враження справляє колекція українських рушників: дивовижні візерунки, яскраві кольори, мереживо оздоблення, а головне – техніка виконання кожної майстрині.
На базі музею проводяться тематичні уроки, виховні години, засідання драматичного гуртка.
Вивчення народознавства, створення музею – актуальна потреба духовного відродження віками гнобленої української нації.
Відвідуючи музей, діти дізнаються про своїх предків, їх зв`язок з природою, мовою, історією, побутом, обрядами і звичаями, усною творчістю. А це є важливий і могутній чинник навчання і виховання, розвитку особистості й оздоровлення суспільства.
|